۱۳۹۲ اردیبهشت ۱۴, شنبه

کمیسیون آزادی مذهب، در گزارش سالانه خود، ایران را به همراه ۱۴ کشور دیگر جهان در شمار بزرگ‌ترین ناقضان مذهب در جهان معرفی کرد.


کمیسیون آزاد.ی مذهب، در گزارش سالانه خود، ایران را به همراه ۱۴ کشور دیگر جهان در شمار بزرگ‌ترین ناقضان مذهب در جهان معرفی کرد.
به گزارش « محبت نیوز» به نقل از رادیو اروپای آزاد، کمیسیون آمریکایی آزادی مذهب که وضعیت آزادی های مذهبی در کشورهای مختلف جهان را رصد می کند، در گزارش سالانه خود، ایران را به همراه ۱۴ کشور دیگر جهان در شمار بزرگ‌ترین ناقضان مذهب در جهان معرفی کرد.
بر اساس این گزارش، این کشورها به‌شکلی برنامه‌ریزی‌شده، مداوم و آشکار، حق آزادی مذهب را نقض کرده‌اند. همچنین در مورد برخی کشورها ابراز نگرانی ویژه درباره آزادی مذهبی شده است.
در این فهرست نام ایران در کنار، برمه، چین، اریتره، کره شمالی، عربستان سعودی، سودان، ازبکستان، عراق، مصر، نیجریه، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ویتنام منتشر شده است.
ناکس تیمز، رئیس بخش سیاست‌گذاری و تحقیق این کمیسیون، اظهار داشت: «کمیسیون آمریکایی آزادی مذاهب در جهان تاکید ویژه‌ای بر نیروهای غیردولتی کرده است که اعمال خشونت‌آمیزشان تهدید فزاینده‌ای علیه آزادی مذهب محسوب می‌شود.»
او افزود: «کاربرد خشونت توسط نیروهای غیردولتی علیه اقلیت‌های مذهبی و کسانی که با جهان‌بینی آنها در تعارض هستند، به‌طرز فزاینده‌ای رایج می‌شود و در مناطق گسترده‌ای رخ می‌دهد که از پاکستان تا نیجریه را شامل می‌شود.»
آقای تیمز، کشور سومالی را نیز نمونه دیگری دانست که در آن گروه الشباب خشونت‌های فراوانی را علیه مسیحیان و مسلمانانی که با عقاید افراطی آنها موافق نیستند، به‌کار برده است.
این گروه اسلام‌گرا هم‌اکنون نیز در فهرست گروه‌های تروریست وزارت امور خارجه آمریکا قرار دارد.
کمیسیون آمریکایی آزادی مذهب در جهان در سال ۱۹۹۸ به عنوان نهادی ناظر در این زمینه توسط کنگره ایالات متحده تاسیس شد.